یکشنبه 25 تیر 1396

امضا تفاهم نامه توسعه و گسترش همکاریهای دانشگاه با مراکز علمی و دانشگاهی اسپانیا

در سفر هیأت بلند پایه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به اسپانیا توسعه و گسترش همکاری های دانشگاه بین المللی امام خمینی با مراکز علمی و دانشگاهی اسپانیا مورد بررسی و مذاکره قرار گرفت.
در ادامه دور دوم مذاکرات بامسئولان دانشگاه کارلوس 3 به موضوع همکاری های دو طرف در زمینه های مراکز رشد و پارک های فناوری پرداخته شد و با توجه به اینکه دانشگاه کارلوس 3 از نظر ارتباط با صنعت جایگاه بزرگی در اسپانیا و اتحادیه اروپا دارد مقرر شد که دانشگا های دو طرف در دو زمینه IT و انرژی شروع به فعالیت نمایند.

 در سفر هیات بلند پایه دانشگاه که با حضور ریاست دانشگاه،  معاون امور بین الملل و روسای دانشکده های علوم پایه، فنی و مهندسی و علوم اجتماعی و به منظور دیدار از 3 دانشگاه مهم اسپانیایی انجام گرفت، پیرامون عملیاتی و اجرایی نمودن تفاهم نامه همکاری بین دو دانشگاه که خرداد ماه سال 1395  به تصویب دو دانشگاه رسیده بود بحث و گفتگو شده و در زمینه فعالیت های  آموزشی و پژوهشی مشترک تبادل نظر شد.

در مذاکرات صورت گرفته با مسئولان دانشگاه کارلوس 3 بر  آموزش های مجازی برای شروع فعالیت های آموزشی تاکید گردید که در این برنامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) می توانند با تایید گروه آموزشی دانشکده­ ی خود بخشی از واحدهای آموزشی خود را در دانشگاه کارلوس 3 بگذرانند.

در ادامه دور دوم مذاکرات بامسئولان دانشگاه کارلوس 3 به موضوع همکاری های دو طرف در زمینه های مراکز رشد و پارک های فناوری پرداخته شد و با توجه به اینکه دانشگاه کارلوس 3 از نظر ارتباط با صنعت جایگاه بزرگی در اسپانیا و اتحادیه اروپا دارد مقرر شد که  دانشگا های دو طرف در دو زمینه IT و انرژی شروع به فعالیت نمایند.

همچنین در این سفر دیدار از دانشگاه مهم آتونومای مادرید انجام گرفت که دور اول مذاکرات در این دانشگاه با حضور روسای و هیات همراه هر دو دانشگاه بود. در این دیدار رییس جدید دانشگاه آتونوما آمادگی این دانشگاه را برای برقراری ارتباط و داشتن تفاهم نامه همکاری ابراز نمود.

دکتر نائینی،رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز موضوع اجرای دروس مشترک، تبادل استاد و دانشجو، فرصتهای مطالعاتی و تحقیقات مشترک بین دو دانشگاه را مورد تاکید قرار داد.

گفتنی است دانشگاه آتونوما با داشتن 33 هزار دانشجو و بیش از 3000 عضو هیات علمی در رتبه 180 رنکینگ جهانی قرار دارد.یکی از دانشگاه های مطرح در این دانشگاه دانشکده علوم پایه با 5000 دانشجو در رشته های ریاضیات، فیزیک و شیمی است.دانشکده ادبیات دانشگاه آتونوما دارای ر 8 رشته آموزشی در مقطع دکتری دارد. متاسفانه زبان فارسی در این دانشگاه به عنوان یک رشته تحصیلی تدریس نمی شود. لیکن به عنوان یکی از دروس دانشجویان رشته زبان عربی به صورت محدود در این دانشگاه تدریس می شود. دانشگاه بین المللی امام خمینی ره آمادگی خود را برای همکاری با دانشگاه آتونوما برای راه اندازی رشته زبان فارسی اعلام کرد.

هیات اعزامی دانشگاه بین المللی امام خمینی در برنامه دیدار با دانشگاه های معتبر والنسیا از  دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه بازدید کردند. این دانشکده در زمینه های رفاه اجتماعی، مدیریت فرهنگی، حقوق اجتماعی صاحب نظر است. با توجه به اینکه رشته های علوم سیاسی، مدیریت، اقتصاد و حقوق در دانشکده­ی علوم اجتماعی دانشگاه والنسیا ارایه می شود مقرر گردید مراتب آمادگی دانشگاه برای همکاری با این رشته ها نیز به اطلاع دانشکده های ذیربط ارسال شود.

در دیدار هیأت دانشگاه با ریاست دانشگاه والنسیا که در فضایی بسیار صمیمانه و دوستانه برگزار شد، ریاست دانشگاه والنسیا از تمدید تفاهم نامه بین دو دانشگاه بسیار استقبال نمود و آمادگی این دانشگاه را برای گسترش همکاری ها بخصوص در زمینه علوم انسانی، از جمله زبان فارسی و ایران شناسی اعلام نمود.

در دیدار با نمایندگان بین الملل دانشکده های علوم پایه و فنی و مهندسی دانشگاه والنسیا ضمن اشاره به تجربه موفق دو دانشگاه در انجام همکاری در رشته شیمی در سال های گذشته هر دو طرف تاکید داشتند که با معرفی افراد علاقمند بخصوص در زمینه فیزیک، ریاضیات بتوانند با تعریف پایان نامه های مشترک،  تحقیقات مشترک و نیز فرصت مطالعاتی نسبت به گسترش فعالیت های علمی اقدام نمایند.

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی ره در این دیدار خاطرنشان کرد که هدف هیأت اعزامی دانشگاه توجه به اهمیت فعالیت های بین المللی دانشگاه است ودر این راستا سیاست دانشگاه بین المللی امام خمینی ره هموار کردن مسیر همکاری های بین المللی بین دانشگاه های معتبر اروپایی است که دانشگاه والنسیا از جمله این دانشگاه هاست که مطمح نظر دانشگاه بین المللی برای همکاری های علمی و آموزشی بیشتر است.

در این دیدار دکتر نائینی در راستای تسریع  در همکاری های بین  دو دانشگاه از اساتید و دانشجویان والنسیا برای دیدار از دانشگاه بین المللی امام خمینی ره دعوت نمود  که مورد استقبال حضار و نمایندگان دانشگاه والنسیا قرار گرفت.

شایان ذکر ذکر است که در این سفر، هیأت اعزامی دانشگاه دو بار با سفیر  جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا دیدار داشتند که در هر دو دیدار سفیر محترم ایران آمادگی خود را برای ایجاد هماهنگی و نیز معرفی دانشگاه بین المللی امام خمینی ره برای مجامع علمی اسپانیا اعلام داشت.