پنجشنبه 4 مهر 1398

حضور مؤسسه پژوهشی فرهیختگان در آیین بازگشایی ۵۰ کرسی‌ زبان و ادبیات فارسی

حضور و معرفی آثار واحد فناور مرکز رشد دانشگاه در آیین بازگشایی ۵۰ کرسی‌ زبان و ادبیات فارسی

 

آیین بازگشایی کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  با موضوع راه اندازی مجدد ۵۰ کرسی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در دنیا، با حضور دکتر منصورغلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، نمایندگان وزارتخانه ها، رئیسان مراکز آموزش زبان فارسی، استادان زبان و ادب فارسی و اهالی رسانه در محل این وزارت برگزار شد.

در بخشی از این نشست، دکتر امیررضا وکیلی فرد عضو هیات علمی گروه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان و مدیر یکی از واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه، یک سری از مجموعه ی منابع آموزش زبان فارسی که پژوهش، تهیه و تدوین آنها توسط این عضو هیات علمی در طی سه سال گذشته انجام شده است، برای ملاحظه به دکتر غلامی و دکتر سالار آملی تقدیم کردند و به معرفی این مجموعه و ویژگی های آن برای حاضران جلسه پرداختند. 

در بخش دیگری از این نشست، دکتر وکیلی فرد به عنوان رئیس کارگروه علمی سامفا و نماینده ی مرکز همکاری های علمی بین-المللی وزارت علوم در سازمان سنجش، گزارش فعالیت های علمی صورت گرفته برای سنجش استاندارد مهارت های فارسی (سامفا) و برگزاری پنج دوره ی این آزمون در داخل و خارج از کشور ارائه کردند.

ارائه گزارش وضعیت کنونی گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در دنیا و راه اندازی ۵۰ کرسی، معرفی استادان اعزامی جدید زبان و ادبیات فارسی به کرسی‌های خارج از کشور، رونمایی از سرفصل های درسی زبان و ادبیات فارسی برای کرسی‌های خارج از کشور(تهیه و تدوین شده در کارگروه تخصصی)، معرفی برنامه سند راهبردی و سرفصل های درسی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و معرفی بانک اطلاعاتی کرسی‌های زبان فارسی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

در برنامه ی پایانی این مراسم، آقای دکتر غلامی به ایراد سخنرانی پرداختند و گفتند: اگر می‌خواهیم فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی را در کنار آموزش های زبان و ادب فارسی مورد توجه قرار دهیم، باید برای آن برنامه و هدف داشته باشیم و همچنین آموزش‌ زبان فارسی را نیز با توجه به طیف زبان آموزان دسته بندی کنیم، زیرا برخی از افراد برای استفاده در گردشگری و برخی دیگر علاقه‌مند به استفاده از متون و کار‌های علمی و پژوهشی هستند و برای این اهداف به یادگیری زبان فارسی می‌پردازند.

ایشان افزودند: فعالیت کرسی‌های زبان برای این است تا امکان استفاده از منابع غنی‌ای که از دریچه زبان فارسی می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد، در کنار آموزش زبان فارسی فراهم شود. در داخل کشور نیز باید برای حفظ زبان فارسی تلاش کنیم و روند حمایت از کرسی‌ها در سال‌های گذشته روند خوبی داشته است.