یکشنبه 20 دی 1394

کانال اختصاصی ستاد توسعه ی فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در "نت رای"

بعد از حمایت ستاد توسعه ی فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان از مجموعه ی " نت رای " ...

 بعد از حمایت ستاد توسعه ی فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان از مجموعه ی " نت رای " ، کانال اختصاصی ستاد توسعه ی فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در "نت رای"  به نشانی (http://netray.ir/farhang-isti) افتتاح شد. از مزایای این کانال امکان بارگزاری هرگونه مسابقه و نظرسنجی آنلاین میباشد.

 لازم به تذکر است، به زودی چند جشنواره ی بازیکاری با هدف فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و ترویج گفتمان علم و فناوری در این سایت با حمایت ستاد توسعه ی فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در دست طراحی و برگزاری است .

برای آشنایی بیشتر  شما با نت رای بخوانید :

نت رای چیست؟

نت رأی سامانه بازیکاری و یادگیری آنلاین است، که برای استفاده کارشناسان و صاحبان کسب و کار و عموم مردم طراحی و ایجاد شده است. این سامانه تلاشی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و به عنوان یکی از محصولات شتاب دهنده شریف یا sharif accelerator می باشد. همچنین نت رای به عنوان محصول دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری(کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان) قرار گرفته است.

مساله و انگیزه

 برخی از موضوعات و مسائل پیشرو و در نتیجه انگیزه ایجاد سامانه نت رای به قرار زیر است:

  • سرانه بسیار پایین مطالعه در کشور
  • دشواری و پیچیدگی فرآیند یادگیری
  • بالا بودن هزینه تحقیقات بازار و تبلیغات در کشور
  • روند فزاینده استفاده از گوشی­های هوشمند

 راهکار  نت­ رای:

نت­رای از دو راهکار  زیر برای حل مسائل ذکر شده در بالا استفاده کرده است:

1-   بازیکاری: بازیکاری در تعریف، استفاده از مفاهیم و مکانیک بازی برای اهداف غیر بازی خوانده می­شود، بازیکاری با سیستم امتیاز و پاداش کمک می­کند تا سطح مشارکت و و حضور مشتری، کارمند، عموم مردم یا هر جامعه هدفی افزایش یابد. در نت­رای هر کاربر به ازای شرکت در یک مسابقه، سوال  یا پیش­بینی امتیاز و واحد پول مجازی­ای به اسم داریک کسب می­کند. امتیاز معیار رتبه­بندی کاربران و داریک معیاری برای انتخاب و خرید کالا خواهد بود. کاربر پس از بالابردن امتیازات خود از طریق شرکت در سوالات، می­تواند به طراحی سوال و مسابقه بپردازد و در نتیجه به ازای شرکت کنندگان در سوالاتش امتیاز بیشتری دریافت نماید.

2-   یادگیری با رویکرد حل مساله: امروزه ارتقا کارایی یادگیری و آموزش با استفاده از رویکرد حل مساله یا Problem Based Solving  به اثبات رسیده است. در نت­رای با طراحی سوال در هر موضوعی و سپس انتخاب گزینه، پیامی در خصوص پاسخ صحیح و توضیحات و مراجعی درباره­ی سوال و پاسخ به کاربر ارائه می­شود که فرآیند یادگیری از طریق حل مساله را کاملتر میکند. انتخاب پاسخ صحیح مسابقات منجر به کسب داریک و امتیاز بیشتر می­شود که انگیزه­ای برای تفکر و جستجوی کاربران است.

مدل کار نت رای

افراد با عضویت در نت رای عملا به یک بازی وارد می­شوند که برای ارتقا level و کسب سکه (داریک نقره­ای) بایستی در سوالات، مسابقات و نظرسنجی­ها و پیش­­بینی­های دیگر کاربران شرکت کنند و با رسیدن به level 2 امکان طراحی سوال و مسابقه را کسب خواهند نمود و به ازای هر نفر شرکت کننده در مسابقه طراح نیز سکه (داریک نقر­ه­ای) کسب می­کنند و در نهایت با پیوست به کاربران برتر داریک طلایی به دست خواهند آورد.

با داریک نقره­ای قابلیت استفاده از بن­های تخفیف و با داریک طلایی امکان خرید کالا یا درخواست وجه نقد را خواهند داشت.

  واریز هدایا و جوایز

کلیه کاربران دارنده داریکهای طلایی و نقره­ای امکان تبدیل آنها به کالا و یا بن تخفیف از طریق فروشگاه نت رای خواهند بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت netray.ir مراجعه فرمایید .

معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری