شنبه 18 اردیبهشت 1395

سرعت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قابل تقدیر است

دکتر مخبر دزفولی:سرعت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قابل تقدیر است

         دکتر مخبر دزفولی:


        سرعت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قابل تقدیر است

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سرعت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قابل تقدیر و چشمگیر است و این حمایت ها باید هم از منظر دامنه و هم از منظر نحوه و کمیت آن گسترش یابند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جلسه 79 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه و با توجه به سخنان مقام معظم رهبری "مدظله العالی" پیرامون نقش اقتصاد دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی، اعضاء ضمن تاکید بر لزوم پیگیری تحقق نقش اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی، بر برنامه ریزی جهت یافتن عرصه های نوین برای گسترش اقتصاد دانش بنیان تاکید کردند.

 همچنین در گزارش ارائه شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اعلام شد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دو راهبرد حمایت از 3 هزار شرکت دانش بنیان و صیانت از بازار داخلی را به این معاونت ابلاغ کرده است.

 در ادامه گزارش فوق الذکر با اشاره به ساختار و سازوکار حمایت از شرکت های دانش بنیان اعلام شد، که تاکنون 11797 شرکت دانش بنیان در سامانه مربوطه ثبت نام کردند و از این عدد تاکنون 5372 شرکت موفق به کسب تاییدیه‌های لازم شده اند.

 در بخش دیگری از گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به تقسیم بندی زمینه های فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان مواردی مانند هوافضا، صنایع نفت و پتروشیمی، خودرو و لوازم پزشکی از اهم زمینه های مستعد برای فعالیت شرکت های دانش بنیان بر شمرده شده اند.

 در بخش مربوط به حمایت‌های اعمال شده از شرکت‌های دانش بنیان نیز مواردی مانند معافیت مالیاتی و گمرکی، ایجاد زمینه برای بازاریابی و صادرات محصولات تولید شده، اعطای وام با سود اندک از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی از اصلی‌ترین زمینه‌های حمایت از شرکت‌های دانش بنیان برشمرده شده است.

 پس از ارائه این گزارش دکتر مخبر دزفولی هم طی سخنانی گفت: سرعت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قابل تقدیر و چشمگیر است و این حمایت ها باید هم از منظر دامنه و هم از منظر نحوه و کمیت آن گسترش یابند.

 وی افزود: اطلاع رسانی پیرامون نحوه برخورداری از حمایت های ذکر شده الزامیست.

 در ادامه جلسه اعضا به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است:

 ایجاد حساب ملی اقتصاد دانش بنیان در کشور، فراهم کردن زمینه فعالیت متخصصان علوم انسانی در زمینه دانش بنیان، لزوم به روز رسانی آمارها و اطلاعات موجود، اتکاء اقتصاد دانش بنیان بر تولید و لزوم اصلاح نظام پولی و بانکی.

 دستور دیگر جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، موضوع "پیوست فناوری" بود که با توجه به تصویب کلیات این موضوع در جلسه گذشته، اعضاء به بررسی جزئیات این موضوع پرداختند.

 در گزارش ارائه شده توسط ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به مشارکت همه نهادهای مسئول در این زمینه، برخی از طرح های عمرانی در برنامه ششم توسعه به عنوان طرح هایی که باید برای آن ها پیوست فناوری تعریف شود، مورد اشاره قرار گرفته اند.

 اعضاء در بررسی موضوع "پیوست فناوری" با اشاره به اهمیت رعایت موضوع انتقال فناوری در کلیه قراردادهای دولتی بر لزوم مشارکت همه بخش های فعال اقتصاد ملی در این زمینه نیز تاکید کردند.

 اعضای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همچنین با توجه به لزوم تسریع در روند انعقاد قراردادهای اقتصادی کشور، تسریع در تصویب این  مقررات را خواستار شدند.